Şirketler işe alım sürecinde bir pozisyon için onlarca adayla görüşmektedirler. Hem bu süreçlerde kullanmak için hem de şirketinizi çalışan personeli aracılığıyla tanıtmak ve neden o şirketi seçtiğini ve koşulları vb. özellikleri  öğrenmek için çok etkileyici ve kurumsal bir yöntemdir. Bu şekilde hem işe alımda potansiyel iş ortaklarınıza kendinizi samimi ve içten bir şekilde tanıtma fırsatı bulursunuz hem de firmanın çalışanlarına vermiş olduğu saygısını ve önemini göstermiş olursunuz.

Nedir bu video sunumda dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Samimi ve içtenlikle karşınızdakinin gözlerine bakın! Bu video sunumda şirketinizi temsil ettiğiniz için bütün anlatmak istedikleriniz sadece sizin sözlerinizle karşınızdakine ya da kameraya yansımayacaktır; bunun yanında, samimi ve içten olup olmadığınız gözlerinizden pekala ki anlaşılır. Sizin çalıştığınız şirketin çalışma koşullarını veya yan haklarını ya da happy hourlarını anlatırken nasıl keyif aldığınız, kendinizi nasıl şanslı hissettiğiniz gözlerinizden kameraya yansıyacaktır. Bu nedenle siz ne söylerseniz söyleyin, gözler gerçeği anlatır; bu nedenle sözlerinizin enerjisini gözlerinizle karşınıza vermeye dikkat edin.
  2. röportajEnerjinizi hep yüksek tutun: Video sunumu yaparken genellikle en sık düşülen hata başlarken ki enerjiniz ve gülüşünüzle devamındakinin aynı olmamasıdır. Gülümsemeyi sürekli kendinize hatırlatmanız gerekir. Aslında istem dışıdır. Güldüğünüzü ve enerjinizin yüksek olduğunuz sanırsınız ama maalesef durum böyle değildir. O sırada birisinin sizi yönlendirmesi ya da kendi kendinize bu konuda danışman olmanız gerekmektedir. Çünkü gülümsemek karşınızdakinin algısını direk ele geçiren bir faktördür.
  3. Vücudunuz sözlerinizi desteklesin: Bu sadece politikacıların ya da üst düzey bürokratların dikkat etmesi gereken bir husus değildir. Her birey kendi hareketlerini kontrol ederek vücut dilini geliştirebilir. Sözlerin karşınızdakine etki oranı vücut dilinize oranla çok düşüktür. Bu nedenle her bir sözününüz mimik, el, oturuş, hareket vb. vücut dilinize yansıması doğaldır. Ama karşınızdaki vücudunuzun da sözlerinizi onaylamasını bekler. Algısını bu yönde şekillendirir.