Girişimcilerin yola çıktıklarında ya organik ve yaratıcı bir ürün üretmek için ya da ihtiyaç karşılayıcı hayatı kolaylaştırıcı bir ürün ve hizmet üretmek için adım atarlar.

Mesela İphone, Steve Jobs’un istediği bir telefon olduğu için varoldu, Bilgisayar isteyen diğer birçok insandan farklı olarak Wozniak bir bilgisayar tasarladı ve onu hayata geçirdi. Bugün de hala büyük b ir beğeniyle arkasından giden takipçileri ve hayranları var. Bu bir organik ve yaratıcı girişim örneğidir. Bill Gates ilk Basic programlama dili yorumlayıcısı Altair’i geliştirirken kendi kullanabileceği bir ürün geliştirmeye çalışıyordu. Aynı Larry ve Sergey’in Google’ın ilk versiyonunu geliştirdikleri gibi…

İkinci tür girişim ise tüketicinin ne istediğini bilmek ile ilgilidir ve deneyim gerekir. Buna ise verilecek örnek; Paul Graham’ın girişimi Viaweb tir.

Bu yazılım, online mağaza açanlar için geliştirilmiştir, Paul Graham ve ekibi bu yazılıma ihtiyaç duyduğu için değil. Bu fikir üzerine çalışmaya başladıklarında doğrudan pazarlamacı değillerdi. Fakat kullanıcılarının ihtiyaçlarını anlayabilecek kadar deneyimlilerdi.

düşünceGenç girişimciler deneyimleri olmadığı ve her şeye eleştirel yaklaştığı ve kestirme yaklaşımları bulmaya eğilimli oldukları için onlar organik ve yaratıcı fikir geliştirme kategorisinde daha çok başarılılar.

Organik fikirler ilk başta bir hayali gerçekleştirmek olarak ortaya çıkarlar, Daha sonra girişime dönüşürler; Okuldaki öğrencilerinin profillerinin online olması gerektiği size bir girişim fikri gibi gelir miydi? Mark Zuckerberg de ilk etapta Facebook’a bir girişim fikri gibi değil bir proje olarak bakmıştı. İlk başta Wozniak da bir bilgisayar şirketi kurmayı düşünmemişti.

Üzerine çalıştığınız projeyi başlangıçta diğer insanlar hafife alsa da vazgeçmeyin. Aksine bu iyiye işarettir. İlk mikro bilgisayarlar oyuncak olarak görülüp reddedilmişti. İlk uçak ve ilk araba da öyle… Başlangıçta insanların beğendiği fakat kafasında bir oyuncak olarak canlandırdığı fikirler genellikle yatırım yapmaya değer bir ürüne dönüşür.

Siz madeni bulmaya çalışın!..

Kaynakça:  http://www.paulgraham.com/organic.html