Varolduğunuz kulvarda daha etkili olup fark yaratmak için, mevcutta üretilenlerden daha yaratıcı, etkili ürünler ve hizmetler ortaya koymak isteriz. Ama bunun için ilk önce gözlemlemek gerekir. Rakiplerinizin hareketleri size farklı vizyonlar katacaktır, yol gösterecektir.Bunun için de mevcut durumu yorumlamamız ve bunun üzerine fikirler geliştirmemiz gerekir. Bunun için bize yardımcı olan hizmetler var bunlara göz atalım:

  1. Moat: Moat rakiplerinizin yayınladığı reklamları ve bu reklamların yerlerini gösteren ücretsiz bir arama motoru olarak hizmet vermektedir.
  2. Google Alerts: Google’ın kullanması kolay aracı, rakipleriniz hakkında çıkan haberleri, blog yazılarını periyodik olarak e-postanıza raporlar. Aynı zamanda Google Alerts ile seçtiğiniz anahtar kelimelerle ilgili periyodik raporlar alabilirsiniz.
  3. Open Site Explorer: Open Site Explorer bağlantıları, geri bağlantıları, rakiplerinizle ilgili ifadeleri ve daha birçok bilgiyi sizinle paylaşan bir arama motorudur. Bu araç ile rakiplerinizin bağlantı stratejisini, nerelere link verdiğini ve popülerliğini nasıl arttırdığını takip edebilirsiniz. Güzel ipuçları toplayabilirsiniz.
  4. Alexa Traffic Rank: Alexa ile hem kendi web sitenizin hem de rakiplerinizin ziyaretçi trafiği derecesini görmeniz mümkündür. Bilginin güç anlamına geldiği bu dünyada Alexa Traffic Rank şirketiniz için vazgeçilmez araçlardan biri haline gelecektir.iş hayatı maraton
  5. Social Searcher: Bu platform size rakiplerinizin Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki son aksiyonları hakkında bilgi verir. Aynı zamanda bu araç ile rakiplerinizin kullanıcılarıyla olan sosyal etkileşimlerini görebilirsiniz.
  6. Social Mention: Social Searcher’a benzer olarak Social Mention ile de rakiplerinizin sosyal medya aktivitelerini izleyebilirsiniz. Bu araç size aynı zamanda rakiplerinizden söz eden bloglar, mikro bloglar hakkında da sonuç dönmektedir.
  7. Ahrefs.com: Ahrefs.com gelen trafik hakkında oldukça başarılı bir araçtır. Ahrefs.com güçlü ve kullanışlı grafikleri, tabloları ve sağladığı derin bakış açısı ile rakiplerinizin geri bağlantılarını doğru bir şekilde takip edebilirsiniz.
  8. SpyOnWeb.com: Bu araştırma aracı size rakiplerinizin IP adresini ve geliştirilmiş alan bilgisini sunar. Bu araç size aynı kişiye ait tüm kaynakları gösterebilmesidir.
  9. Simply Measured: Simply Measured ile rakiplerinizin sosyal medya aktivitelerinin etkinliğini ve etkileşimini ölçebilirsiniz.
  10. Klout Score: Klout Score genellikle birinin internette (genellikle sosyal medyada) nasıl etkili olduğunu anlamak için kullanılmaktadır. Eğer rakipleriniz ve siz farklı sosyal medya platformlarında varlığınızı sürdürüyorsanız, Klout Score sosyal medya bağlılığı konusunda ne kadar iyi bir iş çıkardığınızı görmenizi sağlayabilir.

Kaynakça:https://www.userlike.com/en/blog/2014/07/11/11-powerful-tools-to-spy-on-your-online-competition