Yöneticilerin başarılarını daha üst boyutlara taşıması gerektiği için sürekli kendilerini sınaması gerekmektedir. Bu, kendisine yönelteceği sorulardan önce de yapması gereken ve yerine getirmesi gereken sorumluluklar vardır. Bundan sonra şu sorularla kendi başarınızı sınayabilirsiniz;

  • İşyerinde benden ne beklendiğini biliyor muyum?
  • İşimi doğru yapabilmem için gereken araç ve gereçlere sahip miyim?
  • İşyerinde her gün en iyi yaptığım işi yapma şansına sahip miyim?
  • Son yedi günde iyi iş çıkardığım fark edildi mi, bunun için takdir edildim mi?
  • Müdürüm ya da işyerinde herhangi biri bana insan olarak değer veriyor mu?
  • İşyerinde gelişmemi destekleyen biri var mı?

İşyerinde her gün en iyi yaptığım işi yapma şansına sahip miyim?: Özensiz seçilmiş çalışanlarla tüm motive etme ve geliştirme çabalarınız boşa gidecektir. Bir adayın sizi etkilemesine izin vermeden yeteneğini ortaya çıkaracak türden soruları nasıl sorduğunu bilmeniz gerekmektedir.

İşyerinde benden ne beklendiğini biliyor muyum?İşimi doğru yapabilmem için gereken araç ve gereçlere sahip miyim?: Bu iş hedeflerini belirlemekten daha da ötedir. Ufukta görünen değişimler ne kadar cazip olursa olsun, çalışanınızı bugün performansa odaklayabilmeniz gerekmektedir. Performans beklentilerini nasıl ortaya koyacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Günümüzün standardizasyon, hızlı ve verimli çalışma ihtiyaçlarıyla eşit önemdeki özgünlük arasında denge sağlamanız; nerede kurallara uyma zorunluluğu getireceğiniz, nerede kendi tarzını ortaya koymaya teşvik edeceğinizin ayarını iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Son yedi günde iyi iş çıkardığım fark edildi mi, bunun için takdir edildim mi?: Zamanınızı kiminle ve nasıl geçirdiğiniz, yönetici olarak başarınızı belirler. Başarılı çalışanlara mı, zorda olanlara mı; zayıf yanlarına mı güçlü yanlarına mı odaklanmalısınız bu unsurlar önemlidir. Çok mu takdir etmelisiniz, bunu ne zaman yapmalısınız tüm bunların dengesi sizin başarınızı belirleyen etkenlerdir.

Müdürüm ya da işyerinde herhangi biri bana insan olarak değer veriyor mu? İşyerinde gelişmemi destekleyen biri var mı?:  Çalışanlarınızdan biri /birileri yanınızza gelip bundan sonraki kariyer hayatıyla ilgili bişeyler sorduğunda, gelecekteki projeleriniz hakkında sorular sorduğunda ona verecek cevaplarınız olmalı; herkesin yükselmesine yardım etmeli misiniz yoksa birkaç eğitim aldırıp önüne koyduğunuz işi yapmalarını mı istemelisiniz, çalışanlarınıza yakın olmalı mısınız? Çalışanlarınıza birşeyler borçlu  musunuz?  Bu soruları aklınızda cevaplamış, sorulduğunda söyleyecek konumda olmalısınız.

Yöneticilerin görevlerini başarıyla yapması için “katalizör” göreviyle yapmaları gereken dört temel görevleri vardır. Bunlar çalışanları seçmek, onlardan beklenenleri açık olarak sunmak, motive etmek, gelişmelerini sağlamaktır. Eğer bir şirketin yönetim kademesindeki kişileri bu görevleri yerine getiremiyorsa, sistemleri ne kadar innovatif bir yapıya sahip olursa olsun, liderleri ne kadar yaratıcı zekaya sahip olursa olsun o şirket yavaş yavaş çözülmeye başlayacaktır.

Peki siz bu sorulara göre iyi bir yönetici misiniz?

Kaynakça: Marcus Buckıngham,Curt Coffman “Önce Bütün Kuralları Yıkın” Remzi Kitabevi, 2006