EVERYONE1

 

Her bireyin kendi analizi, etrafındaki dünyayı kendi birikimlerinden oluşan süzgecinden geçirme şekli vardır ve dolayısıyla her çalışanın geleceğini yönlendirecek olan sizden beklentileri farklıdır.

Kimi özgür bir çalışma ortamı ister, ne yapacağına karışılmasını istemez, kimi her gün ilgilenilmek ister, yoksa önemsenmediğini düşünür. Kimileri sürekli takdir bekler, bazıları için sonuç önemlidir, çalışma arkadaşları onun için daha önemlidir, yani özetle her çalışan farklı bir psikolojik oksijen solur.

Herkese, o çalışanın kim olduğunu aklınızdan çıkarmadan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davranmalısınız. Herkese ihtiyaçlarına göre özgün davranmalısınız.

Bunun içindir ki işe alım sırasında birçok soru sorulur, karşıdaki yetenek az çok tanınmak istenir. Çünkü dış görünüş gerçek bir veri değildir.

Sorular ise şuandaki işinde hedeflerin neler, kariyer hedeflerin neler, kişisel hedef geliştirdin mi bunlar nelerdir, kariyerini konuşmak için ne sıklıkla bir araya gelmek istersin? vb.gibi sorular olmalıdır.

EVERYONE

Karşınızdaki değeri tanımak için kişisel sorulara da önem vermeniz gerekmektedir: sosyal olup olmadığını, topluluk içinde takdir edilmekten hoşlanıp hoşlanmadığını, ne şekilde bir takdirin onun için tatmin edici olacağını, en sevdiği takdir edilme biçiminin ne olduğunu ve bunu neden unutamadığını, mentörü, akıl hocası ya da herhangi bir koçunun olup olmadığı, onlardan nasıl bir yardım aldığını sorgulayın.

Herkese ayı davranmak gibi adil gibi görünen bir davranış sergilerseniz, herkesin istisna olduğu bir yetenek havuzunda yanıltıcı yönlendirmelerle bir ivme kaydetmeden olduğunuz yerde sayarsınız. Bu aldığınız bilgilerle donandığınızda her insanın güçlü yanlarına odaklanıp, yeteneklerini performans dönüştürebilirsiniz. “istisnaları yönetebilirsiniz.”.