farklıHer sektörde klasikleşen ve genelde görülen farklı yönetici karakterleri olagelmiştir. Aslında kendilerine sorulduğunda bütün pozitif yönlerini nefes almadan sıralarlar ve hatta çalışanlara yaranamadıklarını bile söylerler.

Peki! Gerçekte söylemlerinizdeki gibi biri misiniz? Düşünelim:

İnsiyatif verecek kadar kendinize güveniyor musunuz?: İyi bir yönetici işini iyi yapacağına inandığı kişilerden kadrosunu oluşturur, bu nedenle de rutin raporlamalar ve toplantılar haricinde çalışanların görevinden başka bir ayrıntıyla ilgilenmez. Bu ise kendisine en başta başarılı bir zaman yönetimi olarak geri döner. Siz çalışanlarınızı sürekli eleştirip, işlerin içinde bİr yönetici tavrı mı sergiliyorsunuz yoksa insiyatif verip güvenmeyi mi seçiyorsunuz? Hangisi!

Renkli bir kişiliğe sahip misiniz? : İnsanların çalışma nedenlerinin sadece para olmadığını Y kuşağı şuana kadar bir çok yöneticiye öğretmiş olduğunu düşünerek ayrıntıya girmeden beklentilerin sadece üstünden geçeceğim. Yeni şeyler öğrenmek, network edinmek, mutlu bir ortam, yeteneklerini geliştirmek, kariyerine yöne vermek vb. çalışanların aradıkları özelliklerdendir. Yönetici ise “gülümseyebilen”, günün önemli bir kısmının işte geçirildiğinin farkında olarak günün verimli ve pozitif geçmesi için çalışmalar yapan ve uygulayan bir çalışmanın için de ve bunu yönetebilecek karakterde olmalıdır. Yoksa siz iş ciddiyet gerektirir diyenlerden misiniz!

Çalışanlarınızın aynı zamanda “koç”u olabiliyor musunuz?:  Ciddiyet ile eğlenceli karakterinizi ne zaman nasıl kullanabileceğinizi iyi yönettiğinizi düşünüyor musunuz? Verimlilik için yöneticiler çalışanlarının iş gücünden en üst noktada yararlanmak istedikleri zamanlar oluyordur. Fakat ideal ve sevilen bir yönetici muhakkak; çalışanların nereye kadar çalışması gerektiğini, arada onların ruh hallerini okuyarak da nasıl motive olacaklarını bilmelidir.  Bu çalışanların işgücündeki verimliliğini yönetmek ile doğru orantılıdır. Onların  gerektiğinde koçu olabilmelidir.

        Hitap ederken nazik mi davranırsınız? Nazik davranmak otoritenizi sarsmaz, çalışma arkadaşınıza çalışma şevki de verir. Bu adımı okumadan “tabi ki dikkat ediyoruz” bile denilip geçilebilir olma oranının yüksek olduğunu biliyorum. Ben özellikle üzerinde duruyorum, çalışan kişilere verdiğiniz saygının en açık tezahürüdür bu nedenle etkisi tahmin edilenden daha büyüktür.

Çalışanlarınızı “tanımak” için zaman ayırır mısınız?: Mesela birisi izin almak istediğinde en azından psikolojik olarak değer verildiğini hissettirir misiniz? Yoksa yıllık izin listesinden düşülecek herhangi bir istek gibi mi bakarsınız?