Türkcell Teknoloji Zİrvesinin bu seneki özel misafiri; Michio Koku idi. Kendisi hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği(2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır.

Kaku BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur.

Türkcell Teknoloji Zirvesinde gelecekten haber verdi ve şu bilgileri paylaştı:

1 mkİlkönce teknoloji geleceği nasıl şekillendirecek konusu üzerinde durdu.

Sadece 10 yıl sonra bilgisayarlar kuruş boyutuna inecek. Onları etrafta göremeyecek hale geleceğiz, örneğin kontakt lensinize bile girecekler, karşınızdakine bakınca resminin yanında biyografinizi göreceksiniz ve eğer Çince konuşuyorsa bunun yanında İngilizce çevirisi yer alacak.

Cep telefonumuzdaki işlem gücü bugün bir hastanedekinden daha fazla olacak. Eğitmenler daha fazla sıkıntı yaşayabilir. Öğrenciler sınavlara girdiğinde tek bir göz kırpmayla soruları çözüyor olacak, eğitmenlerde tek bir kontakt lensle neler olduğunu görecek...

Ortaçağda bir insan,tüm en fazla 50 kişi tanıyordu, telefon hayatımıza girince, binlerce insanı hayatımıza katar olduk, şimdi ise milyonlarca insanı tanıma hakkınız var.

Yakın gelecekte her şey mobil hale gelecek ve "bulut" üzerinden iletişim kuracağız. Bilgisayardan etraftan kaybolacak gelecekte bilgisayar hayatımızda olmayacak. Konuştuğumuz dilden bile kaybolacak. Biz sadece bir şeyleri göreceğiz ve gerçekleşecekler; çünkü kablosuz olarak buluta bağlı olacağız. Bulut her yerde olacak ve bizim iletişim aracımzı  olacak. 20 yıl sonra her şeyi göreceğiz ve idare edeceğiz. Geleceğin görüntüsünü bugün çizsek insanlar bizi sihirbaz ya da büyücü olarak adlandırabilirler. Ama biline bir söz vardır . Yeterince gelişmiş bir teknoloji sihirden ayırt edilemez.

Gelecekte internet ağı, yerini beyin ağına bırakacak, Digital internetin yerini duygulardan oluşan beyin ağı alacak gençler buradan duygu aktarımı da yapacaklar!.

...

Michio Koku'nun bu söylemlerine baktığımızda yakın zamanda büyük bir dönüşüm bizi bekliyor olacak.

Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Michio_Kaku