Anı yaşıyor musunuz?

 Yaşadığınız zamanın hakkını veriyor musunuz?

 Özünüz de ne var?

 Özünüzü açığa çıkarmak için ne yapıyorsunuz?

 Yüzeyde ne var?

 Hedefiniz nedir?

 Vizyon, en büyük değer teklifi; vizyonunuz var mı?

 Hayatınızda ne yapmak istiyorsunuz, siz aslında kimsiniz!

 Zamanınızı yönetebiliyor musunuz? İpler sizin elinizde farkında mısınız?

 Sizi engelleyen nedir?

 Sizin diğerlerinin arasından sıyrılmanıza engel olan şey nedir?

 Olabileceğiniz en iyi hal nedir?

 En büyük potansiyeliniz nedir?

 O en iyi hali alabilmek için bir çizgin var mı, vizyon belirlediniz mi?

 Birbirimizi dinliyor musunuz? Dinliyorsak; cevap vermek için mi, kabul etmek için mi, dinliyoruz? Peki anlamak özümsemek için!

Düşündüğünüz şeyler, gerçekten düşündüğünüz şeyler midir?

Sorduğunuz sorunun arkasındaki asıl soru nedir?

Kendinizi farklı buluyor musunuz, yoksa sizde diğerleri gibi misiniz?

Kazananlar yer kaplar, çünkü görünür!. Siz görünenlerden misiniz?

 

Sahnede biz vardık!, Bu sorular ise sadece kendimize sormak içindi! Birbirimize sorduğumuzda ise daha etkili hale geldi… Sahi düşündük mü, sormuş muyduk daha önceden kendimize, ciddi cevap alıncaya kadar direttik mi, yoksa hayatın akışına kapılıp duramadık mı arkalarında isteklerimizin? Siz cevaplayabildiniz mi? Siz, siz… Evet siz.. Bu yazıyı okuyan siz yukardaki sorulara ciddi cevaplarınız var mı?…

MCT 1

Açıkçası her cümle ile oluşan… Aklımızda deli sorular!..

 

Aklımda yer edinenleri soracak olursanız;

 

“Düşün dedi… geçmişin değerinin şimdiyle oluşturulduğunu ve geleceğe ancak bugünü yaşayarak umutla bakılabileceğini hatırlattı; o kadar hızlı akan bir dünyada mola verdirtti.

 

Dinle dedi… Kendimizi dinlememizi istedi, en yaratıcı düşünceler dinlenirken çıkar… Dinle… Kendindeki cevherin farkına var, öyle karmaşaya katılıp gitme, dur dinle…
Konuş dedi… Sor hedefini, olabileceğin en iyi sen’i, ne yaparken  mutlu oluyorsun senin asıl özünde ne yatıyor?…” Dr. William Isaac (MIT)

Dr. Rama Mani “Varolmanın  gücünü hatırlattı!: Farkındalık, cesaret, yaratıcılık, bağlanabilme!..” Herkesten farklı olarak başarılı olan ve varlıklarıyla fark yaratan verdiği dünyadan seçilmiş liderlerden örnekle. Ancak bu kadar tiyatral, etkileyici ve farklı anlatılabilirdi!…

“Kıymetiniz davanızdır!.. Gidin derdinizi bulun, davanızı ortaya koyun!” yorumuyla bağladı varlığıyla fark yaratan Alper Utku ve Didem Gürcüoğlu Tekay…

Sonra Brigid Schulte bizi akıntıya kapılmaktan kurtarmak istercesine sorular sordu!… Dürttü!..

Zaman en büyük güçtür, en büyük zenginliktir; ne kadarını yönetebiliyorsunuz?

“Çok yorgunsuzun dimi! Her 3 dakikada bir bize müdahale ediliyor. Aslında hazır hissetmediğimiz hep “yönetildiğimiz” bir dünyada yaşıyoruz.

Aslında meşguliyet içindeyiz ama onu stresle ve vesaire kötü etkenlerle daha fazla hale getiriyoruz. Fazla stres beynimizi daraltıyor. Peki bunun farkındalık konsepti içinde ne işi mi var.

Farkındalık beynimizin esnemesine yardımcı oluyor!. Yaratıcılık, ilham farkındalık anlarında sizi bulabilir. İzin verin!..

Siz bu meşguliyetten uzaklaştığınızda hayattan ne istediğinizi keşfediyorsunuz.

Küçük çocukların zihin dünyası çok geniştir. Sonra onları kaplılara biz sokuyoruz ve esnekliklerini kırıyoruz. Aslında bilmeden neler yapıyoruz!..

Doğduğumuzda pek çok kimlikle doğuyoruz; büyüdükçe kendi kimliğimizi seçmeye başlıyoruz, seçimle gelen kimlikler oluşmaya başlıyor, gerçekten bize katkı sağlayan kimlikler diğerlerinden farklılaşıyor. Fark edebilmek!.. Herkes için aynı tarife yoktur. her şeyde yeknesanlık olursa bu zaten yaratıcılığı baltalardı.

MCT

Susan Huskisson:

“Tüm kelimeler sahnedir!.” Kazananlar yer kaplar, tüm evrende posture’leri belirlidir. Biz kaybeden değiliz kendimizi küçültüyoruz. Varolmayı deneyin, anda olmayı, huzur bulun!

Vücut diliniz sizi tarif etmek için bir fırsat! Etkin kullanabiliyor musunuz? İnsanlar varolduklarında etkide bulunurlar!.. Bunu deneyin!… Mutlu olacaksınız.!

Zirvede her zamanki gibi bloggerların etkileşşim payı büyük…

 

MCT BLOGGER

Zirveden 2. güne kocaman bir gülümsemeyle geçtik…  Medyaevi’nin başarılı Gülümseyen yüzü Ayşe Sorucu’da basındaki yansımaları takip etti…Ayşe Sorucumct