Geçenlerde, bir eğitim katıldım. Tek kelimeyle enfesti. Bana dolu dolu zarafeti anlatan bu eğitimin adı:

İş hayatında ve Sosyal Yaşamda Zarafet Eğitimi.

Bu eğitimi veren isim ise çok özel bir isim Gökhan DUMANLI. Muhakkak tanışmanız, hayatınızda muhakkak bir kere düşüncelerine temasta bulunmanızın size çok şey katacağını düşünüyorum.

Hayatımdan bir örnek vermek istiyorum. Ben üniversitede sosyoloji bölümünü okurken; öncelikle şunu biliyordum, bu bölümü ben kendim için okudum, o kadar içselleştirdim ki toplum bilim mantığını hayatımda uygulamadığım bir an hatırlamıyorum. Her seferinde bana geniş bir vizyon sunmuştur, bütün başarılarımın temelinde yatan bu eğitimdir. Şimdi bu eğitime de kendime özsaygım ve topluma girdiğim her sosyal ortamda kendimi en iyi şekilde nasıl doğru ifade edebilirim sorusuna yanıt bulmak için gittim. Tabiki de herşeyden önce İnsan’a saygımdan… İnsanlarla olan iletişimimde daha nazik ve kibar olabilirim diye ve onlara hak ettikleri değeri davranış ve tavırlarımla nasıl gösterebilirim diye düşünenlerin gittiği bir eğitimdi. Bütün katılımcıların değeri bende ayrıydı, hepsini bu düşüncede olduğu için ayrıca takdir ettim.

 

Unknown-1

Aslında o kadar önemli nüanslar var ki; mesela iş yerine girdiğinizde verdiğiniz ilk etkiyle aslında tüm iş hayatınızı etkileyecek bir davranışla neden bu ilk imajınızın üzerine profesyonel bir tavırla süslemeyesiniz ki!.. Neden hayatınızı bilinçli bir şekilde kendiniz tasarlamayasınız ki!. Bu sizin hayatınız. Tavırlarınız, gayet bilinçli bir şekilde içselleştirilmiş ve profesyonel olmalıdır. Çünkü herkes bunu hak eder. Hadi o zaman kendiniz için bir şey yapın.  Çünkü;

“ PROFESYONELLER SEÇİLMİŞ DAVRANIŞLAR SERGİLER!..” (Gökhan Dumanlı)

Bazen ilk izlenimden kaybedilen iletişim İki gün süreli olan bu eğitimin içeriğini paylaşmak isterim sizlerle. Bakalım içerikte neler var:

Yürüyüş, duruş, dönüşler, yüz – beden egzersizleri, etkili iletişim, beden dilinin doğru kullanımı, kartvizit kültürü, makam odası, misafir/müşteri karşılama, imaj oluşturma, selamlaşma, doğru ve etkili konuşma, ağız yapısı ve kullanım şekli, telaffuz, vurgu , tonlama , nüans, çevremizle ilişkiler, kişisel alan sınırı, tanışma – tanıştırılma, masa kültürü ve düzeni, kadın ve erkeğin sosyal yaşam içinde durması gereken yerler, beden orantısı, renkler, aksesuar kullanımı, katılımcıların kendileri hakkında imaj yorumları ve uygulamalı gösterimi.

Unknown-2

Sizce de en gerekli konular değil mi!.

Bağlantı: http://zarafetakademi.com/