Yakın zamanlarda siz de sıklıkla karşınıza çıkan kuşakları anlatan ve aynı bilgileri tekrarlayan kitapları okumuşsunuzdur ve sıkılmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Geçenlerde Sevgili Akın BAŞAL’ın kitabını okuma şansım oldu. Bu kitap herkesin kütüphanesinde olması gereken bir kitap, şiddetle tavsiyedir. Nedenine gelecek olursak:

  • Her kuşak objektif olarak yorumlanmış; her kuşağı baskın olarak öne çıkaran nitelikler kilit noktalar olarak verilmiş ve ayrıntılı halde anlatılmış(aile, iş hayatı, özel hayat, ekonomik koşullar, sağlık, çocukların hayatı, teknoloji) .
  • Kitap genel anlamda sosyo-kültürel bilgi birikimi ile donatıyor okuyanı. Sosyolojik bir bakış açısıyla anlatılan ama terimlerden uzak yalın bir hali var.
  • O kadar içselleştiriyorsunuz ki yazarı, anlatılan örnekleri birebir karşınızdaki ile sohbet eder gibi hissediyorsunuz.
  • En etkileyici tarafı da normalde akademik kitaplarda etraflı bir şekilde konu anlatımı olur, uygulamalı kitaplarda terimler ve uygulama tarzı olur. Ama bu kitap beyninizdeki kıvrımları arttıracak tarzda korelasyonlar sağlayarak düşünmenizi tetikliyor; şöyle ki istatistikler veriyor bununla bağlantılı yorumlar ve genel bilgi veriyor, en son da ise herkesin yapmayı başaramadığı ve en sık görülen eksikliği kapatırcasına (sorumluluk alarak) yapılması gerekenler bölümü yer alıyor.
  • Her daim güncel olacak bir konu ve muhakkak okunması gereken bir yorum ise kitabın sonlarında yer alan dört kuşak aynı işyerinde nasıl çalışacak, Y kuşağı ile çalışmak ve onlara liderlik etmek, yeni kuşaklar penceresinden eski kuşaklarla çalışmak vb gibi etkili konuların yer aldığı …

Kitapta kuşaklar anlatılırken alt başlıklarda ilgi çekici; sessiz kuşak; insan kıyımı, bebek patlaması kuşağı; dünya yeniden şekilleniyor, X kuşağı; hırs iyidir, Y kuşağı; ben çektim çocuğum çekmesin, Z kuşağı (yazar bunu şımartılmış çocuklar olarak yorumladığı için Ş kuşağı); çocukerkil aileler.

Normalde Z kuşağına ilişkin birçok tahminler yapılıp fazlada üzerinde durulmaz, burada geniş bir Z kuşağı bilgi deposu yatıyor.

Özellikle İK departmanında çalışan meslektaşlarım için önerebileceğim bir kitap. Çünkü çalışma alanlarımızda kuşak çatışmalarının önüne geçecek bir etmende sorunların nedenine inmektir, bu kitapta çözüm önerileriyle birlikte bu yer almakta. Özellikle Y kuşağına ilişkin bölüm çok dikkat çekici.

Seçme bölümünde; özellikle kurum kültürünü ön plana çıkarması, firmaların kendi kurum kültürünün bilincinde olarak doğru adaya ulaşması,

Sirkülasyon bölümünde;

  • firmaların hızlı davranıp proaktifliği bir kenara bıraktığında doğru adayı seçemediğinden,
  • yanlış işe alımlardan dolayı aday kendini firmanın bir parçası olarak göremediğinden,
  • okullarda gördükleri özsaygı programlarından dolayı “kendilerini ezdirmek” olarak gördükleri her türlü davranışa tepki verdiklerinden,
  • evdeki özel muameleyle büyütüldükleri için çalışan sayısı çok olan bir firmada önemsiz ve sıradan biri olmak görmek istemediklerinden bahsediyor.

Kısacası; özel, üzerinde durulması gereken bu kuşağı tamamen tanımlayamazsanız yanlış seçimler yaparsınız bu da seçiminizi etkiler, sonrasında sirkülasyon oranını arttırır, şirketin insan kaynakları bütçesinde yanlış kararlardan dolayı zarara uğratırsınız.

Unutmayın! İnsan Kaynakları önemli bir departmandır!..

Kitaba ulaşmak isteyenler için bir hafta geçerli olmak üzere Sayın Akın BAŞAL bize özel bir kampanya yaptı.  www.akinbasal.com dan sipariş verenler isimlerinin yanına “Merdiye EKER” ismini belirterek sipariş verdiklerinde havale ile gönderimlerde %20 indirim kazanacaklar (kredi kartı ve kapıda ödeme seçeneklerinde dahil değil). Unutmadan kampanya 05.04.2016 tarihine kadar geçerli.

 

Akın BAŞAL’a  bu değerli kitap için çok teşekkür ederim.