Sosyal sorumluluk projelerini geliştiren kişilere ve kurumlara olan desteğimi herkes bilir. Geçtiğimiz günlerde Sayın Kaan İbili ile iletişime geçme fırsatımız oldu. Kendi çalışmalarından ve bir yeni projesinden bahsetti. Sizlerle de paylaşmak isterim.

Gelişen ve değişen ülkemizde her geçen gün üniversite ve bölüm sayılarındaki artış ile birlikte üniversite mezunu işsiz ordusuna yeni bireyler eklendiği aşikar. Sayılarla söyleyecek olursak;  TUIK verilerine göre yaklaşık 550 bin üniversite mezunu işsizimiz bulunuyor.

Kaan Bey’in bu projeye nasıl karar verdiğini sorduğumda is şöyle bir cevap aldım.

Yıllar önce Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra masanın diğer yanındayken, şimdi masada işveren konumunda bulunuyorum ve bu soruna en objektif açıdan bakabildiğime inanıyorum. Üniversitelerimiz son derece kaliteli teorik eğitimler vermekteler, ancak iş hayatının ihtiyacı olan sektörel eğitim almış bireyler. Günümüzde zaman en değerli varlığımız ve işverenler haklı olarak yeni mezunları istihdam ederek hem zamanını hem de parasını harcamak istemiyor. Sizin seçeceğiniz elemanların kapsamlı eğitimi için İŞKUR ile yeni bir işbirliğine imza atıyoruz. Yeni işe alacağınız elemanlarınızın 100% devlet finansmanı ile bilişim teknolojileri alanında eğitimleri konusunda uzmanlaşmış olan kurumumuz tarafından ücretsiz eğitilmesini sağlıyoruz.

Kendisine bu farkındalığından dolayı teşekkür ederken projeyi daha detaylandırmasını istedim...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yürüttüğümüz “Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme” projesi kapsamında on binlerce mezun arasından seçtiğimiz kursiyerlerimize, sektörde yıllarca çalışmış, yüzlerce IT projesi yapmış Kariyer Koçlarımız ile %100 burslu 800 saatlik sektörün ihtiyaçlarına yönelik Bilişim Uzmanlığı Eğitimleri vererek onların Türkiyenin önde gelen firmalarında istihdam olmalarına olanak sağlıyoruz. Kursiyerlerimizi teknik eğitimlerinin yanında soft skills eğitimleri ile tamamlayarak standart bir çalışan profilinden ziyade ideal bir çalışan profili olmalarını hedefliyoruz.

                  Son sorum ise; “Bu proje şuan ne aşamada ve nasıl ilerliyor ?”

2015 yılının Ağustos ayında ilk mezunlarımızı verdik ve buradaki yüksek istihdam başarımız neticesinde daha fazla bir potansiyel ile 2016 yılı projemizi bu ay itibariyle başlattık. Önümüzdeki aylarda bu eğitim döneminin ilk mezunlarını veriyor olacağız.

Birinci aşama olan Personel Seçme sürecinde dilerseniz BİLGE ADAM’da eğitime katılacak personelinizi BİLGE ADAM aracılığı ile de seçebilirsiniz. Dilerseniz de kendi bulduğunuz adayları yönlendirebilirsiniz. Eğitimler düzenli  olarak  BİLGE ADAM şubelerinde yapılacaktır. Adaylar eğitimleri süresince 5 ay süre ile Sistem&Network alanında eğitimlerini  alacaklar. Eğitim içeriklerini 15 kişilik gruplar oluşturduğunuz taktirde BİLGE ADAM ile birikte şekillendirme imkanına da sahip olabileceksiniz Bu eğitimler hafta içi hergün günde 6 saatlik yoğun eğitimler olup  tamamen ücretsiz olacaktır.

Projenin 2. aşaması Personel Deneme sürecidir. İş birlikteliği yapan firma yetkilileri öğrencilerimizi eğitimleri sürecinde izleyebilir, kurumu ziyaret ederek öğrenciler ile tanışıp mülakat yapabilir.

Projenin 3. Aşaması ise Personel İşe Alma sürecidir.  Bu aşamada eğitim süresi içerisinde takip ettiğiniz veya eğitim sonrası yaptığınız mülakatlarda niteliklerinden memnun kaldığınız adaylara iş teklif etme imkanınız olacaktır. İşe alacağınız personeli sahip olacakları mesleki eğitim sertifikası nedeni ile 6111 sayılı kanun kapsamına sokma imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede personel üzerinden 42 ay süre ile SGK işveren payı teşviği (asgari ücret alan bir kişide aylık 255 TL’ye tekabül ediyor) kazanacak ve firmanıza ciddi anlamda tasarruf yapma olanağı sağlayacaksınız. Tüm bu süreçte BİLGE ADAM  her aşamada size ihtiyaç duyacağınız danışmanlığı sağlayacaktır.

Kendisine bu çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum.  Bu konu ile ilgili ilgilenen ve ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler sosyal medyayı etkin kullandığı için oradan sağlıklı bir şekilde Sayın Kaan İBİLİ ile iletişime geçebilirler ya da aşağıdaki mail adresinden kendilerine ulaşabilirler.