Geçtiğimiz kariyer günlerinde nazik bir davet aldım. Bu, gençlik enerjisiyle dolu, bol umut içeren, öğrenme coşkusuyla beklendiğimi bildiğim,  bu nedenle keyifle koşarak gittiğim bir etkinlikti. Girdiğim andan itibaren bana eşlik etmek için seçilen mihmandarlar sayesinde okulun her bir başarı köşesini keyifle gezdikten sonra alanlarında uzman olan iş hayatının  önde gelen isimleriyle eğitim salonumuza geçtik.

Kariyer günlerinin önemsenmesi gereken nedenleri arasında; tersine mentörlükte esas olan yeni nesil gençlerin her alandaki fikirlerini, önerilerini, merak ettiklerini, eğilimlerini gözlemleyip, öğrenme ihtiyaçlarını ne şekilde geliştiğini gözlem imkanı bulmak, istediklerini gerçekleştirmek ve hedeflerine ulaşmak için tüm kuralları yeniden yazacak kadar heyecanlı ve azimli olmalarını görmek ve bu neslin özelliklerine vakıf olmak yer almaktadır. Z kuşağının okulda ve  hayalleriyle tüm şeffaflığıyla iletişime geçmek şirketleri bu çocukları yaklaşık 3 sene sonra istihdam etmek için dönüştürmeye başlayacak firmalara verdiğim danışmanlık açısından bana bi dolu data vermesi konusunda eşsiz bir deneyim olmaktadır.

 

oğuzkaan foto

Farkındayım ki, bu nesil bulundukları çağ ve teknolojinin getirisi bağlamında sosyolojik olarak ve deneyimledikleri olgular bakımından tarihsel olarak diğer kuşaklardan ayrılmaktadır. Z kuşağı, iş yaşamındaki güçlü ve zayıf yönleri deneyimle netlik kazanmamış olup bu nedenle gözlemlenmemiş olsa da tahminler  doğrultusunda yine her kuşağın bir sonraki kuşağı önyargılı düşünme şeklinden hareketle sadakatsiz, azimli olmayan, çabuk sıkılan olarak yorumlanacaktır. Bu önyargıları gözlemle bir temele dayandırmak açısından onları yakından tanımaya önem veriyorum ve özellikleriyle bize katacaklarına odaklanıyorum. Merak ettikleri sorulardan birkaçını şöyle örnek olarak verebilirim. İnsan kaynakları profesyoneli olmak için geçecekleri aşamaların ne olması gerektiği, kendilerine nasıl yatırım yapmalarının doğru olduğu, hızlı bir şekilde kariyerlerini nasıl yönetecekleri, yüksek mertebelerde yer almak için kısayollar varsa bunların neler olduğu, ne kadar para kazanacakları ve para kazanmaya ne zaman başlayacakları. Merak ettikleri her soru onlara dair ipucu. Onları yargılamak ve ön yargılı bakmak yerine onların farklı bakış açılarını zenginliğe nasıl dönüştürebiliriz bunlara odaklanmalıyız. Kariyer günlerinde aldığımız bu nazik daveti kendimiz adına Z kuşağını yerinde gözlemlemek gibi bir zenginliğe dönüştürmeye çalıştım ve sizlerle paylaşmak istedim.