Farkındalığı yüksek bir ekiple çalışmak büyük bir şans, şanslıyım.

Çoğu kere katılmış olduğum Karanlıkta Diyalog’ a bir kere daha bu sefer ekipçe deneyimlemek için gittik.

Karanlıkta diyalog’un şu ana kadar birçok kere geliştirmiş olduğu temalarına katılmıştım. Bu seferki ise 1 saat boyunca karanlıkta yaşayacağımız yeni bir serüven.

Neler mi yaptık…

Vapurun yanında oturup karşıdan karşıya şarkılar söyleyerek geçtik, sinema izledik, pazar ve çarşı gezdik, Taksim tünel arası eski tramvaya bindik, bahçelerde dolaştık, cafeden alışveriş yaptık. Bir görme engelli gibi yaşamaya çalıştık.

Çoğu zaman kendimi onların yerine koymaya çalışarak sağduyulu davranmaya çalışıyorum ama bu bir başka…

Deneyimlemeden farkedemezsiniz. Karşılaşmadan öğrenemezsiniz.

Nasıl sinema izliyorlar: Cepten sesli betimleme ile filmin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesi ve bu sayede görme engellilerin kesintisiz film keyfi yaşaması amacıyla geliştirilmiş bir uygulama kullanıyorlar. Tam bir yönetmen gibi hissettim kendimi. Oyuncuları kendim seçtim, tavırlarını davranışlarını kendim yönettim.

Görme engelli arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için “be my eyes” uygulaması var kullanıyor musunuz? Onlara bu konuda destek olma fırsatınız var. Şuan bu uygulamayı 177,136 görme engelli kullanıyor.3.100.787 onların gözü olacak gönüllü var.

Be my eyes uygulaması, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler ile görebilen gönüllülerin bir araya geldiği global bir topluluktan oluşuyor. Be My Eyes teknolojinin gücünü ve insan ilişkilerini kullanarak görme kaybı olan insanlara bir görüş sağlıyor. Canlı bir görüntülü arama aracılığıyla gönüllüler, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kullanıcılara birbirine uyan renkleri bulma, ışıkların açık olup olmadığını kontrol etme, yemek hazırlama gibi çeşitli konularda yardım ediyorlar.

Muhakkak ki deneyimleyin.