Blockchain Geliştiricisi:

Nedir: Blockchain; Ekim 2008’de tanıtılan bir eşler arası ağdır. Bir sanal para sistemi olarak tanınan Bitcoin uygulaması tamamen Blockchain teknolojisinin ürünüdür. Blockchain teknolojisi, kısaca, güvenmediğiniz kişilerle veri paylaşmanın güvenli bir yolu diyebiliriz. 

Bir blockchain üzerinde dağıtılan veriler, aynı anda bir yerde veya birden fazla yerde saklanmaz; bu da, saklanan verinin halka açık olduğu ve bu sayede internetteki herkes tarafından erişilebilir durumda olduğu anlamına gelir. Veriler milyonlarca cihaz tarafından eşzamanlı olarak barındırıldığı için saldırıya uğramaya eğilimli bu verilerin merkezi bir sürümü yoktur.

Nasıl Olunur:  Bir blockchain geliştiricisi olmak için ihtiyacınız olan her şey internette ücretsiz olarak var. Blockchain açık kaynaktır. Blockchain sırları bir yerde kasada kilit altında değildir. Bir blockchain tek bir yerde depolanmaz. Bir merkezi yoktur. Çok farklı bilgisayarda depolanır. Bu bilgisayarlara nod denilir. Blockchain’ler bire-bir ağlardır çünkü Microsoft, Google ya da Facebook gibi üçüncü partilere ihtiyaç duymazlar. Yani blockchain verisi üzerinde tek bir kişinin kontrolü olamaz. Kullanıcılar direkt olarak birbirleriyle iletişim kurarlar ve üçüncü partiyi aradan çıkartırlar.

Sivil veya Ticari Drone Pilotu veya Görevlisi,

Nedir: 300’den fazla işkolunda: Fotoğraf ve video çekimlerinin yanında askeri alanda, tarımda, ulaşılamayan bölgelerin haritalanması, enerji hatlarının bakımları veya izlenmesi, yangın kurtarma, çok çok ağır malzemelerin taşınması, köprü yapımı gibi pek çok alanda... Dolayısıyla dron pilotluğu geleceğin meslekleri arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Nasıl Olunur: Drone uçurabilmek için iki farklı belge almak gerek. Birincisi, drone ehliyeti IHA0 ve IHA1. Türkiye’de 2016 yılının başında yürürlüğe giren Drone (İnsansız Hava Araçları, İHA) Mevzuatı gereği, 25 kilonun üstündeki tüm dronlar için kullanıcıların eğitimlerini tamamlayarak, ehliyet alması şart. Drone ehliyeti zorunluluğu, 25 kilogramın altındaki (piyasadaki çoğu model bu kategoride) cihazlardaysa kullanım amacına göre belirleniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği kuruluşlar var.

Akıllı Bina ( iot) Teknisyeni/ Mühendisi:

Nedir: Her geçen yıl daha fazla ev, ofis ve fabrika, aydınlatma, ısıtma, klima ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için otomasyon teknolojisinden yararlanıyor. Buzdolapları gibi günlük aletler de giderek büyüyen Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası haline geliyor. İnsanlar otomatik kontrol ve hiper bağlantılı sistemlerin özgürlüğünü ve rahatlığını benimsiyorlar, bu nedenle gelecekte, akıllı binalar tüm şehire hakim olabilir. Ama yine de bu sistemleri kurmak, bakımını yapmak ve onarmak için kalifiye insanlara ihtiyacımız var.

Nasıl Olunur: Çoğu otomasyon mühendisi lisans derecelerini mekanik veya elektrik mühendisliğinde kazanır ve ardından otomasyon mühendisliğinin işteki karmaşıklığını öğrenir. Mekanik veya elektrik mühendisliği dersleri robotik, istatistik, akışkan dinamiği ve veritabanlarını içerebilir. Bazı otomasyon mühendisleri, ilgili alanlarında yüksek lisans derecesi elde ediyorlar.

3D Yazıcı Teknisyeni:

Nedir: 3 boyutlu yazıcılar son yılların en çok dikkat çeken teknolojilerinden biri. Bu alanda kurulan girişimler ise özellikle tekstil, sağlık, yemek gibi konularda önemli değişimler vaat ediyor. 3D üretim mühendisliği gelecekte üretimi seri üretimden kurtarıp kişiselleştirebilir bir hale getirecek. Siz de gelecekte kendi ürünlerinizi kendinize özel üretmeye hazır olun. Üstelik çok daha hızlı ve ekonomik. Yazıcı mühendisi tarafından ortaya konan fiziksel objeler için 3 boyutlu özelliğe sahip model ve tasarım gereklidir. Model için uygulanacak tasarım sonucunda ortaya obje çıkarılmaktadır. Bunun için 3D olarak çizilen ürünün gerekli bileşenlerin kullanılmasıyla katman katman ekleme yapılarak fiziksel hale getirilmesi sağlanır.

Nasıl Olunur: 3D yazıcı mühendisi olunabilmesi için öncelikli olarak makine ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak üretimlerin takip edilmesi gereklidir. Bununla birlikte her geçen gün çok daha yaygın olarak kullanılacağı tahmin edilirken iş olanakları da artış eğilimindedir. 

Artırılmış Gerçeklik Geliştiricisi

Kişisel Gizlilik Danışmanı

Kişisel Marka Danışmanı

Robotik Servis Teknisyeni

Uzaktan Sağlık Mühendisi

Kentsel Tarım Uzmanı

Biyometrik Mühendis

Genetik Mühendisi

Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Sentetik Biyoloji

Proje Bazlı İnsan Kaynakları Direktörü

ile ilgili ayrıntılı bilgilere videodan ulaşabilirsiniz.