1) Kendi yaşam zaman çizelgenizi oluşturun.

  • Ulaştığınızı ve ulaşmak istediğinizi düşündüğünüz tüm önemli hedeflerinizi yazın. Buna karşılık,
  • Hayatınızda zaten olan ve sizi şekillendiren veya etkileyen olayları yazın.

Hayat sorun veya talihsizlik getirdiğinde, inanç sistemimizi şekillendirir ve farklı düşünmemizi sağlar, ama aynı zamanda o süreçte bizi de biz yapar. Listelediğiniz şeyler aslında bütün cesaretinizle yapmak istediklerinizle belki de kimseye söylemediklerinizle sizsiniz.

Zaman çizelgenizdeki geçmişi açıklığa kavuşturmak için biraz zaman ayırın. Bir zaman çizelgesi, yaşamınızdaki önemli olduğunu düşündüğünüz geçmiş olayları işaretlemek için inanılmaz derecede nesnel bir yöntemdir.  Kendinizin psikoloğu olmayı öneriyorum aslında. Basit, gerçek ve geçmiş olaylardan öğrenilen önemli etkilere veya derslere yoğunlaşarak yazın, bir özgeçmiş yazıyor gibi.

Olumsuz geçmiş deneyimleri analiz ederken, onlardan öğrendiklerinize odaklanın ve not alın hem de tüm şeffaflığıyla kendinize dürüst davranarak. Çünkü onları abartmak veya görmezden gelmek itiraf etmeliyim ki size birşey kazandırmaz. Bunun yerine, bu deneyimlerin sizi şekillendirdiğini ve sizi şimdiki siz yaptığını kabul ederek geçmişinizi sahiplenin.  

devamı için youtube videoma bir göz atabilirsiniz.