7-1İnsanlar liderlik hakkında düşünürken, onlar şüphesiz ki ilk başta kıdemli yöneticilerini düşüneceklerdir. Etkili lider olabilmek için üretilmiş ve bir kerede uygulanabilecek bir yöntem, önceden yazılmış bir formül ve herkesle uyum gösterecek bir modeli yoktur. Liderlik kalıplarla belirlenebilecek bir özellik değildir. Ancak, çoğu başkalarına benzemeye çalışılarak öğrenilmiş olanlardır, biz bu yazımızda Güçlü Liderlikte beş kural halinde dünyadaki en iyi liderlerin birkaçının işle ilgili “duruşlarını” değerlendireceğiz.

Kural 1: Tavsiye ettiğini uygular

7-2Çok basit bir kural olabilir, fakat değişik olarak takip edilmesi kolay olmayan bir özellik. Onların fark ettiğinden daha sık bir çelişki vardır; yaptıkları söyledikleriyle çelişki içindedir. Bu tarz bir çelişki içinde bulunmak aslında önemsiz gibi görünebilir fakat bu durum sizin yöneticiliğiniz ve liderliğinizin kredisine zarar verir. Dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Gözle görüleni herkes fark eder, siz zor olanı yapıp, ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Çünkü küresel rekabette başarı nüansta gizlidir.

Renault-Nissan, Carlos Ghosn bir konuşmasında sağ parmağıyla başına işaret ederek şu yorum da bulunur. “Ben kişisel olarak en iyi yönetici yetiştirmenin yönteminin şu olduğuna inanırım; SÖYLEDİĞİNE İNANMAK DEĞİL, YAPTIĞINA İNANMAK”.

7-3Kural 2: Cambazlık Yapar

Tony Blair bir keresinde şöyle demiştir;” Liderlik sanatına hayır; çünkü evet demekten daha kolaydır.” Lider olmak zamanı geldiğinde sesinizin düzeyini ayarlayabilmek ve sert davranma kabiliyetinizi göstermek veya kararlar popüler olmasa bile yapabilmeyi gerektirir. Elinizdeki yetkiyi kullanabilmek bir yönetim sanatıdır. Amerika’nın 36. Başkanı Lyndon B Johnson, “LİDERLİĞİN DEĞERİ, YAPILMIŞ OLANIN DOĞRU ZAMANDA YAPILDIĞINI DÜŞÜNMEKTİR.” Başarılı lider her zaman cambaz gibi ip üstünde yürür, organizasyonu hareket ettirmek ve kazandığında razı olmak, ve uygulandığında kontrol etmek gibi iki durumda dengeyi sağlar ve grubunu bir sonraki adıma taşır.

Kural 3: İyi Takipçi Olur

Bu kural genellikle liderliğin kitabında yer almaz, fakat pek değer verilmeyen ama liderliğin kritik yönlerinden biridir.

7-4Yunan bilimciler ve filozof Aristoteles şuna inanır; o iyi bir itaat edebilen olmayı hiç öğrenmemiştir. ”İYİ BİR TAKİPÇİ OLMAYI ÖĞRENMENİN EN İYİ YOLU, KİM OLMAK İSTİYORSA, KENDİNİ ONUN ÖZELLİKLERİYLE KIYASLAMAKTIR.

En iyi lidere özenmenin ve başarıyı ondan öğrenmenin yanı sıra, kıdemine ve deneyimine göre çalışanlara verilecek cevabını ayarlayabilmeli, ve çalışma grubunuza yönelik doğru iletişimi kavrayabilmek gerekir. İzin verin, gideceğiniz yere kadar liderler size fikirleriyle eşlik etsin. Var olan ve iş hayatında geçerli kuralları öğrenmekle zaman harcamayın gidilmiş yolları takip edin, siz yolun devamını düşünmeye odaklanın.

7-5Kural 4: İnsanlara Değeri Kadar Değer Verir

En iyi liderler arasındaki en yaygın kişisel özellik, güçleri ve kapasiteleri arasındaki güçlü kişisel farkındalıktır. Kendi etrafını onu tamamlayacak başarılı insanlarla çevrelerken, onların eksik kaldıkları yönleri de telafi eder. Çevrenizde işi bilen, başarılı kişiler için yer açın.

Önceki First Ladylerden Rosalynn Carter şöyle demektedir: ”BİR LİDER GİDECEĞİ YERE BİR KİŞİ ALARAK GİDER; BAŞARILI LİDER GİTMEYE İHTİYAÇ OLMADIĞI HALDE GİTMESİ GEREKENİ ALIR.” Onunla birlikte olanlar sadece şirket için değil aynı zamanda kendileri için de sürekli, tam potansiyel ve farklı olmaya ulaşmak için çalışmalıdırlar.

7-6Kural 5: Düzenli olarak Kendini Ölçer

Liderlik, onun için ve onunla çalışanların yaklaşımları ve anlayışları için öğrenmenin ve yönetim tarzlarının sürekli prosesini geliştirirler,

Kendini sürekli aynı tutum içinde ölçmek değil de, aynı zamanda liderlik görevlerinde rehberlik edecek ilkeleri sağlamak. etkileyici yetenekler bulurlar. Etkili liderlik etmek, sürekli oyunda durmak, trendlere ve tavırlara yön vermek, değişim için yüksek adaptasyon sağlamak.

John Fitzgerald Kennedy’nin kurnazlığı şu şekilde gözlenmiştir; ”LİDERLİK VE ÖĞRENMEK BİRBİRİNE ZORUNLUDUR. BU KELİMELERDE BİRKAÇ KURNAZCA AKLI BULABİLİRSİNİZ.

7-7

KAYNAK: Forbes.com: Information for the World's Business Leaders