Sırayı bi panel aldı. Burada en beğenilen şirketlerin lider yöneticilerinden taktikler verildi. Konuşmalarda öne çıkan vurgular ise şu şekilde:

Panelde Gülden Berkman, bazı yetilerin üniversite etiketini hiçe saydırabileceğini belirtti. Bunlar: zeka, ortam kavramı, değişikliğe ayak uydurma, sonuç odaklı çalışma. Serdar Urçar ise branşın hiçbir önemi olmadığını, bir yerden sonra geçmiş değil de oyunu nasıl oynadığınızın önemlidir dedi. Meral Eredenk ise: Lider doğulur mu olunur mu? sorusuna; “Bazıları doğuştan biraz daha istekli ve yetenekli” dedi. “İş hayatında lider olabilmek için çok iyi bir işverenle çalışmanız zorunlu değil, iyi olmayan yöneticinin de olumsuz özellikleri size nasıl iyi olunacağını gösterir. Şirket kültürü önemli, yeniliklere açıksanız; şirket ise hantal, riskten uzak ve köhne ise lider siz değilseniz çok zorlanırsınız. Bu platformu sunan bir şirket kültüründe ödüllendirilirsiniz.” Ama bazen de başka “değerler” prim eder. Başarı için anı yaşayın ve kendinizi tenkit edip geleceğinizi planlayın.

11. liderlik zirvesi resim

Serdar Urçar: “Yönetici işi yöneten, Lider ise insanların önünü açandır; yani insanların oraya kendi istekleriyle gitmesini sağlayan kişidir. Lider insanların kendini başarılı hissetmesini sağlar.”

Gülden Berkman: İnsanlar aslında seçimlerini yaşıyor. Hayattaki her bir zorluk benim gelişmemin parçaları diye düşünmek gerekir. Her zaman yüksek motivasyon sağlamak kolay değil ama o enerjiyi kendimizde bulmamız lazım.

Serdar Urçar: Mecburiyet olarak yapılan bir şeyde sıra dışı yakalanamaz. Kendini ortaya koyma isteği liderlik arkasındaki güdüdür. Kariyerle ilgili en önemli kararların kalple alınması gerekir. Anahtar aslında kişinin elinde.

Moderatörün zirveye çıkmak mı zor yoksa orada kalmak mı sorusuna Gülden Berkman: O katlarda insan ilişkileriniz artıyor. İnsan ilişkilerinde zirveye çıkmalısınız. Meral Eredenk: İletişim başlı başına önemli ve iyi kullanılması gereken bir enstrüman (keman) gibi. “Kim neyi duymak istiyorsa önce onu bir okumak ve anlamak lazım. Dinlemek çok önemli. Bazılarını içinde bulunulan sorunun çözüleceğine dair bişeyler duymak ister, bazıları sizin yaptığınız her işin şirkete değer kattığını ve bu amaca hizmet ettiğini duymak ister. Yani ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir. Bunlarda ne kadar inandırıcısın ve factlerle nasıl besliyorsun. Bu bilgilerin sizin aklınızda çok net olması gerekiyor.” Moderatör Adnan Nur Baykal: “Türkiye’nin kültür özelliklerinden dolayı sentez yapıp esnek davranabilme becerisi var.” Serdar Urçar: “Liderlik statü, pozisyon değil bir tavırdır. Lider sayılabilecek sınırlı insan vardır. Hisleriyle karar verir, mantıklarıyla gerçeği bulurlar.”

11. liderlik zirvesi resim 2

Sırayı İsmet Abalıoğlu aldı. Konuşmaları çok etkileyicydi, çünkü çok doğal ve samimiydi. Bir babanın çocuklarına öğüt vermesi gibi anlattı iş hayatındaki başarısını. Son derece özenle kullandığı Türkçesi ile asil, vatandaş İsmet’i anlatacak kadarda alçakgönüllü, samimi ve özgüveni yüksekti. “Dağ ne kadar yüksek olsa da, yol üstünden aşar.” Sözlerinin ardından kendi başarı hikayesini babasından öğrendiği ilklerle devam ettirdi: dürüstlük, hak yememek, içtenlik, sözünün eri olmak. “Ağaca değil, ormana bakmayı, geleceğinizi daha gerçekçi şekillendirmeyi öğrendik. Biz başarıyı yanlışlarımızdan öğrendik. Toplumdan aldığımızı büyüterek toplumla paylaştık.” Vatandaş İsmet diye adlandırdığı günlük hayatındaki tavırlarından bahsetti birazda: Sosyal siyasal problemlerde kayıtsız kalamadığı için devletin hatta diğer ülkelerin başındakilere yorumlar yapıp mektuplar yazdığını bunun sonucunda da, yine kendince çıkarımlarda bulunduğunu belirtti. Bu örnekten çıkardığı ders etkileyiciydi. “Gücümün yetmediği yerlerde sabretmeyi, halime şükretmeyi, kendime hakim olmayı öğrendim” dedi. Konuşmaları kişisel gelişim ders notları gibiydi. Ama söylenenler deneyimlerle sabit, hiç gözardı edilmemesi gereken bilgilerdi.

24 saatini hakkını vererek dolu dolu yaşadığını anlattı birazda… Biz iyiysek çevremizde iyi… En değerli yatırım kendinize olandır. Bu yatırım bire bin verir. Her şeyin temelinde insan var. “Dünyadaki en iyi bilgisayarı da arabayı da üreten insan. Dünyanın kaderini değiştiren o.” Bunun için kendisinin hayatından örnekler vererek şu şekilde konuştu: “Vakit ayırdığım her şey bana bir şeyler katsın istiyorum. Vakit nakittir.”

Lider tanımına da değindi. “Lider, yönetici insanı değerlendirir, insanı insanla yönetebilen kişidir. Azimli çalışanlardan oluşan ekip kurar. Korkunun gücünü değil, saygının gücünü kullanır.” Girişimcilik ile ilgili sözleri ise şu şekildeydi: “Dünyanın gördüğü en büyük başarı bir hayaldi!. En büyük kuş bir yumurtadan çıktı!. En büyük ağaç bir tohumdu!.”