big data büyük veri

Dijitalleşme süreciyle birlikte ilgimiz, herhangi bir yöne değil de, istenilen bambaşka bir yöne çevirilebilmektedir. Bu durum, yaşadığımız sürecin etkili büyük bir olay olduğunu bize işaret etmektedir. Bu durumla ilgilenmeyenler için küçük, ama tam da etki alanında kalındığı için büyük bir etkilenim sürecidir. Her şey iletişim ve bağlanmayla ilgilidir.

Sayılarla konuşmak biraz olayın boyutunu tahmin etmemiz için gerekli olacaktır.

Her dakikada bir 98 binden fazla tweet, 695 binden fazla Facebook’ta durum güncellemesi ve yaklaşık 294 milyon e-posta üretilmektedir. Youtube’a dakikada 100 saatlik video yüklenmekte ve Facebook’ta dakikada 200binden fazla fotoğraf paylaşılmaktadır. Her dakika 571 yeni web sitesi oluşturulmakta, Apple’da 47bin uygulama indirme isteği gelmekte ve wordpress kullanıcıları 370 yeni blog yazısı paylaşmaktadır.

Daha akıllı analitik kararlar verebilmek için bu verileri avantaja çevirmemiz gerekmektedir. Vizyon sahibi büyük firmalar daha akıllı ve hızlı karar verme yeteneklerini arttırmak için “büyük veri” konusuna eğilmektedir. “Büyük veri”ye odaklanarak pek çok alanda büyük farklılıklar yaratmanız mümkündür.

büyük veri analiz

Neler yapılabilir?

  • Satış ve Pazarlama Yönetimi: Veri kalitenizi arttırarak pazarlama faaliyetlerinizin geri dönüşünü arttırabilirsiniz

  • Pazarlama Yönetimi: İş zekası ve büyük veriye yatırım yaparak müşteri kazanımınızı arttırabilirsiniz. Müşterilerinizin davranışlarına ve verilere bakarak pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

  • Marka ve İtibar Yönetimi: Müşteri verilerinize bakarak stratejik kararlar alabilir, müşteri bağlılığınızı arttırabilirsiniz

  • Vizyon ve Değer Yönetimi: Kritik işletme kararlarını analitik bir biçimde öngörebilmek için iş kararlarınızı verilerle entegre edebilirsiniz.

  • İşveren Markası: Takipçilerinizin beklentilerini tanımlayabilir, onların arasında kampanyalar ve yarışmalar düzenleyerek şirket bünyesine en iyileri katabilirsiniz, bu sırada da işveren markanızın bilinirliğini ve itibarını da yönetiyor olursunuz. Sosyal platform uygulamaları sayesinde çalışanlarınızla yaptığınız her türlü aktiviteyi de öne plana çıkardığınız değerler eşliğinde takipçilerinizle paylaşabilir, “çalışılabilecek en iyi yer” imajınızı güçlendirebilirsiniz.

Ronald Harry Coase’in de dediği gibi “Veriye yeterince işkence ederseniz, size bildiği her şeyi itiraf edecektir.”

Kaynak: http://www.azilen.com/blog/whats-big-deal-big-data/