IMG_20141111_162408

 

İnsan kaynakları dünyasında farklı bir kimlikle yer alıp fark edilmeyi başaran başarılı ve renkli kişiliğe sahip, içeriği dolu dolu olan bilgi hazinesiyle saatlerce insan kaynakları üzerine konuşabileceğimiz muhabbeti keyifli, özel bir insan kaynakları profesyonelini sayfama konuk olarak almak istedim. Ali Cevat Ünsal ile bakalım neler konuşmuşuz..

 

Öncelikle öne çıkardığın vurguların üzerinde duralım, neden kendini İk amatörü olarak adlandırıyorsun?

İş dünyasına giriş yapan veya yıllarını geçiren herkese profesyonel denmesine dikkatimi çekti. Yani herkesin profesyonel olduğu bir ortamda ben kendime profesyonel diyemedim. O kadar profesyonele bir amatör şart diyerek bu alanda bir farkındalık yaratmaya çalıştım.

Bu hayatta herkesin bir misyonu olduğu düşünüldüğünde; kendi misyonunu ve bunu uygulama alanına nasıl aktardığını anlatır mısın?

Benim birkaç Mottom var. Bunlar; sosyalleşme, mutlu olma ve farkındalık yaratma. Bu yüzden hep diyorum. Gül ki dünya güzelleşsin. Neşeli ve enerjik olmak etrafınıza da yansır. Böyle bir ortamda olmak herkes için yararlıdır.

Başarılı bir bloğun var, geçtiğimiz günlerde düzenlenen kongrede aldığın ödül için de tebrik ederim, başarılarının artarak devamını dilerim; peki bloğunla birlikte senin hayatında neler değişti?

Öncelikle teşekkürler. Blogumun başarısının altında büyük bir emek var. Çeşitlilikten beslenen ve her daim özgün içerik üretmeye gayret gösteren bir sistem oluşturdum. Bu yüzden çeviri makaleler, ders notu ve Alıntısız yazılar yazmaya dikkat ediyorum. Yazılarım metaforik anlatımlı ve yorumlarımı barındırıyor.

IMG_201411320_024214 İk’nın 10 senelik bir yol haritasını nasıl çizersin?

Daha dijital bir süreçler dizisi olacağı kanaatindeyim. İk kendi felsefesini oluşturarak bunu tüzel ve özel kişilere anlatmaya gayret gösterecek. Farklı bölümlerin yıllar içinde birleşmesiyle oluşturulan ik departmanı gelecek yıllarda stratejik ve operasyonel olarak ikiye ayrılacak. Finans ve sosyoloji ik nın en vazgeçilmez ortakları olacak. Atama yollu ik bitecek gönüllü usulü ik hız kazanacak. İletişim her devrin en önemli silahı olacak.

Y kuşağının içinden bir İk temsilcisi olarak bir önceki kuşakla ne tür problemlerle ya da fırsatlarla karşılaştın ve senin Z kuşağıyla iletişimin nasıl olacaktır?

 Kuşaklar arasında geçmişten gelen bir husumet var. Her kuşak bize böyle yapıldı diyerek hoşlanmadığı şeyleri bir sonraki kuşağa yapıyor. Yoksa x kuşağı son derece moderndi. Fakat onlar bilgi çağına yetişemediği için bu sistemin açıkları oldular. Y kuşağı daha bilinçli ama bencil. Rekabetten yararlanmayı keşfedemedi. Z kuşağına pek baskı uygulamayacaklar. Z ler biraz daha paylaşımcı ve takım oyuncusu. Bu yüzden rekabetten daha fazla fayda sağlayacaklar. Z Ler korkulanın aksine marstan gelmedi. Onlar bizim çocuklarımız. Ve saygı duyulduğu vakit onlardan daha fazla beslenebiliriz.

İk alanında tez hazırlayan, doktora yapan öğrencilere özel sektörde çalışıp güncel gelişmeleri yakından takip eden bir blogger olarak neler söylemek istersin.

İk nın yüzde 20 si teori yüzde 80 i ise iletişimdir. Bu yüzden iletişim ve insan olgularını göz önünde bulundursunlar. Tez konularını seçerken kendilerinden esinlensinler. Yani yabancı olmadıkları bir alanda araştırma yapmak onların aktif yönlerini de daha çok tanımalarını sağlayacaktır. Yönetilme tecrübesine önem versinler. Neticede potansiyel profesyonel olacak bireylerin bunu da incelemeleri gerekecek.

İk’da öncelikli aşılması gereken problemler ve senin çözüm önerilerin nelerdir ?

Atama usulü ik nın departmana verdiği zarar çok büyük. Gönüllülük esası güdülmeli. İletişim kuramayan, günaydın deneyen ve üst yönetime projelerinden bahsedemeyecek kişi tiplerinin ik da olmaması gerekiyor. En temel içgüdü olan insanlık ve toplum bilincini felsefesi kabul etmiş, iletişim konusunda demlenmiş sosyal bireylerin bu işi yapması gerekiyor. İk nın bünyesine bu tip kişileri katmak için kurum içinde profil araştırması yapması gereklidir. Stratejik iş ortağı olmak için ise tüm departmanlarla iletişim halinde ve bilgi sahibi olmak zorundadır.

Çok keyfli bir sohbetti teşekkür ederim. Başarılarının artarak devamını dilerim.  

Sevgiler...
fotoğraf