Hayat önünüze bir sürü fırsatlar sunar ama biz hazır olmadığımızda bunlardan yararlanamayız. Çok net çok basit bir kabullenme, buraya kadar hemfikiriz değil mi! Peki çıkacak fırsatlara ne kadar hazırız?
Mesela hayatınızda en çok çalışmak istediğiniz işin kriterlerini araştırıp, bunun için çalıştınız mı tüm yetkinlikleriyle hazır mısınız?
Peki diyelim ki:

Asansörde son derece üst düzey birisiyle tanıştınız ve kendinizi o kadar merak edilip soru sorulup, etki bırakacak şekilde anlatmalısınız ki o kişiyle iletişimde kalabilesiniz böyle bir an için ön çalışma yaptınız mı? Ooo çok geç kalmışsınız, hadi o zaman başlayalım:

Kimsiniz? 

Çok resmi bir aktivitede değilseniz veya tam isminiz (ad&soyad) sorulmuyorsa, sadece adınızı söyleyin. Ad ve soyad, ilk zaman için hafızaları zorlayabilir.

Ne yapıyorsunuz?

Sadece pozisyonunuzu ve kartvizitinizde yazanları söylemekle yetinmeyin. Herkesin yaptığı o hatayı yapmayın, kendinizi sınırlayıp, etiketlemeyin! Bu bölümde, karşınızdaki kişinin tanıtımınızdan ne anladığı daha önemlidir.

Uzmanlık veya ilgi alanınız nedir?

Unutmayın, Kısa cümle kurmak yetkinlik belirtisidir. Konu alanında ne kadar uzmansanız o derece özüne ulaşırsınız.  Çalıştığınız projelerlerden örnek vermek ve bunları gerçekleştirmek için iletişimde olduğunuz kritik kişilerden bahsetmek gayet de etkili olacaktır. Yaptığınız işin vizyonu bu bölümde aktarılmalıdır.

Katma Değeriniz Nedir? 

Cevabınız konuştuğunuz kişiye göre değişmelidir. Karşınızdaki bir patronsa ya da melek yatırımcıysa; direk kara dönük sonuçlar ilgisini çekecektir. Ayrıntılarda boğulmamanız sonucı görmeniz göstermeniz onlar için önemlidir. İçinde bulunduğunuz duruma göre farklı versiyonlar oluşturmanız gerekebilir. Bu bölümde konuştuğunuz kişinin hayatına ne katabileceğinizi paylaşın. İşine, hayatına ve çevresindekiler için ne fark yaratabilirsiniz?
Küçük Bir Hikaye? 

Yaptığınız işle ilgili çok kısa ve net bir örnek verin. Yine, konuştuğunuz kişi ve ortama göre bu örnek farklı olmalıdır. Güncel bir proje, bir araştırmaniz, sizi heyecanlandıran küçük ya da büyük bir başarı hikayenizi paylaşın... Unutmayın, siz projeye ne kadar inanırsanız o projeye inancınızı o derece aktarır ve pozitif enerjiyle karşınıza hissettirirsiniz.

Aksiyon Alın!

Ne yapmaya çalıştığınızı söyleyin ve bu doğrultuda nasıl iletişimde kalmak istediğinizi paylaşın. İçerik yine konuştuğunuz kişi ve mekana göre değişmelidir. Ancak önemli olan bir sonraki görüşme ya da toplantı için olumlu geri bildirim alabilmektir.
konuştuğunuz kişi ve mekana göre değişmelidir. Ancak önemli olan bir sonraki görüşme ya da toplantı için olumlu geri bildirim alabilmektir.

Kendimden örnek veriyim:

Merhaba... ben Merdiye. Kurumsal firmaların, önce insan odaklı çalışmalarla oluşturacakları işveren markasıyla, aslında kuruma nasıl katkı sağlayarak, rakiplerine nasıl fark atacaklarının farkındalığını göstermek için projeler üretiyorum. . Üniversitede okurken başladığım insan kaynakları departmanındaki iş hayatıma yeni boyutlar katıp genişleterek katkıda bulunuyorum. Şuanda insan kaynaklarının tam anlamıyla bir level ötesi olan işveren markasının uygulamasının geliştirilmesi üzerine çalışmaları yapıyorum.. İnsan odaklı olarak, kurum kültürünü harmanlayan projeler yapıyorum, çünkü insanlar kendilerini özgün, güvende, başarılı hissedecekleri firmalara karşı aidiyet duygusunu geliştirir. Bende insanları bu özelliklerinden yakalamaya çalışıyorum. . Çalışanlara kuruma aidiyet hissi ve daha verimli projeler geliştirme gücü; çalışma arkadaşlarına motivasyon ve takım bilinci, entegre çalışma kültürü; işverene; diğer firmaların bir şekilde ulaşacağı bilgiyle değil insan odaklı çalışma şekliyle marka olup fark yaratma bilinci aşılamak. . İşveren markasına yatırım konusunda hangi firmaya bilgi vermeye gittiysem herkes firmalarına uygun taslak bir proje istedi ve Türkiye'de bu konuda yapılan zirvelerden sonra uzman eşliğinde bu konularda çalışmak isteyen firma sayısı arttı. . Sizin firmanızla ilgili taslak bir proje geliştirmeme izin verin, Sizinle nasıl iletişime geçebilirim? .

Referans: http://www.networkingakademi.com/asansor-cumlem-asansor-konusmasi/