“Yönetim ve Liderlik’te Zirvedeki’ler”

16 Mart’ta The Conferences Turkey’in düzenlemiş olduğu Yönetim ve Liderlik Zirvesi’ne katılma imkanım oldu. Neler konuşuldu hemen sizlerle paylaşmak isterim.

Daikin Türkiye CEO'su HASAN Önder, kendi kariyer gelişimi ve girişimcilik tecrübelerinden yola çıkarak, Japon ve Türk İş kültürleri arasındaki fark ve benzerlikleri anlattı. Burada kültürlerarası iş ahlakının farklı olduğu ve önceden çalışılması gereken bir konu olduğu tekrar vurgulanmış oldu. Sunumunda şirketlerin bütünsel yaklaşımından bahseden Önder, duygusal, fiziksel ve zihinsel dengedeki bütünlükten bahsederken… Günümüz kurumsal firmaların bunun başarabildiğini düşünürken buldum kendimi.

"Değişime açık olmak lazım, liderlik bunu gerektiriyor"

"Geleceği Yönetmek" panelinde;

Koç Sistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, şirket olarak gelecekle bugünü birlikte yönettiklerine işaret ederek, işin icrasına zaman harcamanın yanı sıra stratejik planlama süreçlerinde geleceği de sorguladıklarını söyledi.

İntel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ise; “çalışan bağlılığı, aidiyet duygusu konularına değinerek tüm süreçlerin şeffaflık ilkesince çalışanların da dahil olacağı şekilde yönetilmesi önemli” dedi.

Mc&Kinsey Dijital ve Medya Bölüm Başkanı Bengi Korkmaz ise, müşteri beklentilerini anlamak ve yorumlamak açısından çalışan çeşitliliğine dikkat edilmeli diyerek sorun yönelik bir çözüm anlayışıyla takdir topladı.

Bengi Korkmaz ise küçük ama etkili bir örnek verdi ‘Küpe satmak istiyorsanız o küpeyi takacaksınız!”

Konu başlığı Liderlikte Halef Yönetimi’ olan bir başlıkla kürsüde yer alan  Anadolu İK Grup Başkanı Osman Alptürer ;“Lider markaların, başarılarını “kahraman” liderlere değil, kurumun oturmuş liderlik anlayışına borçlu olduğunu söyledi.

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan ise, "Delegasyon Sanatı" panelinde şirket içindeki delegasyon tutumundan bahsederken kendinden örnek vererek elinden geldiğince görev ve yetki paylaşımında bulunduğunu söyledi. Takım yönetmeyi basketbol oyunundan örnek vererek 'Bırakın siz bu işi beceremiyorsunuz ben yapayım' diyen arkadaşları çok seviyorum. Çünkü onlar gelip sorumluluk alıyor" dedi.

İzocam Genel Müdürü Arif Nuri Bulut ise iyi bir yönetici kendisinin asıl işine konsantre olabilmek için astlarına mümkün olan tüm işlerini devredebilmeyi, bunun için astlarını yetiştirmeyi, eğitmeyi ve yönlendirmeyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Farklı bir konu daha vardı:  “Yönetim Kurulları ve Bilinmezleri”… Eee bu konuyu işlemek biraz cesaret gerektirir diye düşünüyordum ki:  tam da böyle çıktı. Konu son derece şeffaf bir konuşma şekli ile dikkat çekerken net olduğu da gözlerden kaçmadı. Stanton Chase Başkan yardımcısı Çağrı Alkaya, Ceo’ların yönetim kurulunda mutlaka olması gerektiğini belirterek başkanla Ceo arasında eşitlikçi ve şeffaf bir ilişkisi olmalı ve gerektiğinde sağlıklı kararlar alabilmek için birbirlerini zorlamaları gerektiğinin önemini vurguladı.
Aynı panelde yer alan iş dünyasının genç Ceo’larından Atasay Mücevherat Ceo’su Atasay Kamer’de aile şirketi olmanın avantajı ve dezavantajlarını paylaşarak, geçmişten gelen tecrübelerine dışarıdan yönetim modellemesi kuvvetli kişileri dahil ettiklerini söyleyerek, yönetim süreçlerine daha kurumsal, profesyonel ve objektif bakabildiklerini söyledi. Yönetim Kurulu Danışmanı Ali Kamil Uzun’un verdiği örnek son derce dikkat çekiciydi: ABD’deki en zengin 500 şirketin %99’unda Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri bulunmaktadır.

Bir liderin kendini ifade etmede en üst düzey ustalık kazanması için hakim olması gereken “Fiziksel ve Dijital Duruş” a da özel bir yer ayrılan zirvede fiziksel duruş çerçevesinde İletişim ve Zarafet Uzmanı ve aynı zamanda Zarafet Akademi Kurucusu Gökhan Dumanlı ve ModaTasarımcısı Sayın Niyazi Erdoğan, dijital duruş çerçevesinde de Enüstkat Interactive Kurucu Ortağı Değer Dündar sunumlarını ile yönetim ve liderlik kavramlarının tüm kilit noktalarından etkileyici sunumlarıyla örnekler verdiler.

Bu konferans bu kadar başarılı olduysa muhakkak ki merakla beklediğim sıradaki konferansları  sizlerle paylaşmak isterim.

The Conferences Turkey ‘in 2016 Etkinlik takvimi:

25 Mayıs KİŞİSEL GELİŞİM ZİRVESİ

19 Ekim MARKA LİDERLİĞİ ZİRVESİ

16 Kasım İNSAN KAYNAKLARI ZİRVESİ

07 Aralık KURUMSAL GELİŞİM ZİRVESİ