Mülakata gittiğinizde karşılaşacağınız tipik sorular vardır. Bunların hepsinin sorulma nedeni, ve değerlendirilme kriterleri vardır. Size bir insan kaynakları profesyoneli mülakatı nasıl yorumlar bunu şeffaf bir şekilde ayrıntılarıyla anlatmak istediğim için bu videoyu çekmiştim, aşağıya da bağlantısını veriyorum. Bu demek değil ki siz bu cevapların aynısını vermek zorundasınız. Verdiğim eğitimlerde en çok aldığım dönüştür bu. “O zaman prototip bir profil sergilemiş oluyoruz. Siz böyle bir kişiyi mi işe alırsınız, farklı ve yaratıcı bir kişilik tercih etmek istemez misiniz” diye.”

Burada belirtmek istediğim, bu soruların hangi amaçla sorulduğu ve sizi hangi kriterlerde değerlendirdiğimiz, masanın bu tarafıya empati kurmanızı sağlamak isteğimdir. Endişe etmeyin, bu soruların ideal bir cevabı yok, doğru cevabı siz vereceksiniz. Özgürsünüz. Unutmayın siz bir iş görüşmesine davet edildiyseniz ilk aşamayı geçmiş o iş için uygun adaylar arasında yerinizi almışsınız demektir. Şimdi sıra cv’nizin arkasında nasıl durduğunuz kendinizi nasıl ifade ettiğinizle alakalıdır.    

  1. Çok sıcak bir gün değil mi?

Maksat: Tamamen ortamı ısıtmak ve sizin nabzınızı dengelemeniz için zaman veren bir sorudur.

İdeal Cevap Taslağı: Samimi ve içten bir cevapla başlanmalıdır. Kesinlikle geçiştirilmemelidir. Sıcak bir temenni ile soru cevaplanabilir.

Cevap: Aynen hava çok soğuk, umarım biran önce ısınır vb.

  • Firmamızı rahat buldunuz mu?

Maksat: O kadar da masum bir soru değil bu.  Adayın yerine yerleşmesi ve  zaman kazandırmak için öylesine sorulduğu düşünülen ama ilk aşamada bile cevabının önem arz ettiği bir sorudur.

İdeal Cevap Taslağı: Aday gelmeden önce araştırma yapıp, görüşmeyi önemsemiş mi, ön hazırlık yapmış mı, bu görüşmeye önem vermiş mi sorularının cevaplarını ararız cümlelerinizde!

Örnek: “Firmanızı uzun süredir takip ediyorum. Konumunuz ile ilgili de bilgiye sahiptim bu nedenle lokasyonunuzu bulmak çok kolay oldu. Burada bulunmaktan dolayı mutluyum”. diyebilirsiniz.

Bu arada konuşurlen olumsuz herhangi bir kelime tercih etmeyin! Zor olmadı değil de, kolay oldu gibi. Karşı tarafın görüşme sonrasında aklında sizden duyacağı olumsuz hiçbir ibare olmasın!

Böylelikle görüşme için gayet rahat bir geçiş yapabilirsiniz. Karşınızdakinin ev sahipliği duygusuna ne kadar yakın olursanız heyecanınız o kadar azalır. 

  • Ne ikram edelim?

Maksat: Misafirperver bir kültürde yaşadığımız için ikramı seven bir tarafımız var. Karşı tarafın ikramı kabul edip eşlik etmesi beklenen bir harekettir. 

Teşekkür ederim almayım, cevabı ortamın sıcak havasına uygun olmaz.  Aynı zamanda su sizin nötralize edecek bir etkiye sahip olduğu için sakinleştirecektir. Takıldığınız yerde de en az bir 7 sn kazandıracaktır! Heyecanlandığınızda kuruyan boğazınıza da iyi gelecektir. Ama özel taleplerde de bulunmayın zaten o filtreli kahveyi en iyi içeceğiniz yeri aramıyorsunuz. Ama yüksek mertebede bir iş görüşmesi yapıyorsanız elegan bir cevap olarak ne içerseniz eşlik etmek isterim diyebilirsiniz.

Örnek Cevap: Ama şu aşamada “sadece su alıyım demeniz” kafi

Bu sorular ve daha fazlası için youtube videoyu izleyebilirsiniz.

Linkte mülakat sırasında sorulan, ideal cevap taslağını ve ayrıntılı örnek cevabı inceleyebilirsiniz.

Videoda ayrıntılı cevabı verilmiş sorular şunlardır:

1)Çok sıcak bir gün değil mi! 🙂

2)Firmamızı rahat bulabildiniz mi?

3)Ne ikram edelim?

4)Kendinizden bahseder misiniz?

5)Bu pozisyonu nereden duydunuz?

6)Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?

7)İşinizde aldığınız sorumluluklar nelerdir?

8)Herhangi bir kriz yönetim anınızı paylaşır mısınız?

9)Baskı ve stres altında nasıl çalışırsınız?

10)Hayatınızda sizi motive edecek unsurlar nelerdir?

11)Güçlü yanlarınız nelerdir?

12)Kendinizi 3 kelime ile anlatır mısınız?