Mülakat sorularını ayrıntılı olarak örnek durumlarla cevaplandırmaya devam edelim.

13.Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Çoğumuzun hoşlanmadığı ve artık çok klişe gelen bir soru.

Ülkenin bulunduğu şartlar her geçen gün değişen bir ilgi alanı ve yükselen sektörün sürekli değişmesinden dolayı, kariyerinizie planlamak ve tutarlı bir öngörüde bulunmak için 5 yıl çok uzun bir süre, kabul.

Bu sorunun sorulma Maksadı:  Kariyer hedefiniz şirketinin  yıllık planına uyuyor mu  bunun değerlendirilmesi açısından önem arz eden bir sorudur.

İdeal Cevap Taslağı: Gerçeği söylemek gerekirse, İk profesyoneli ya da şirket yetkilisi o kadar başvuran arasından

özgüveni yüksek,  hayatı planı dahilinde yaşayan, tutkulu ve stratejik kararlar verebilen bir adayı almaktan yanadır. Bu nedenle görüşmeye gitmeden önce bu pozisyonla ilgili bir kariyer planlaması yapın, belirlediğiniz hedef doğrultusunda nasıl yol alacağınıza dair yol haritası belirleyin: sertifika, kurs herhangi bir özel ders  gibi,

Örnek Cevap: Bilgisayar Mühendisi olarak başarılı projelerle dolu bir kariyere sahip olmak.

Sizinle birlikte yapacağım projelerde teoride öğrendiğim farklı yazılım dillerinde projeler geliştirerek, konumla ilgili alacağım gerekli sertifikalarla da takımıma ve şirketime kapsamlı bir şekilde katkıda bulunmak istiyorum.

Yeri geldiğinde bir projeyi baştan sona yürütmek için sürekli gelişen yeni teknolojilere ayak uydurabilecek uygulama bilgisine sahip bir ekip lideri olmak istiyorum. 

14.Hayalinizdeki iş nedir?

Maksat: Hayalinizde ulaşmak istediğiniz iş ile şuan başvurduğunuz iş ya da o pozisyonun geliştireceği adımlar paralel bir doğrultuda olması gerekiyor. Hayalperset bir tavır uygun karşılanmaz. Hayatınızı belli bir hedef doğrultusunda; program ve düzen içerisinde sürdürdüğünüzü cümlelerinize yansıtabilmelisiniz.

Örnek cevap::  Sizin gibi insana değer veren projelere sahip bir firma bünyesinde takımımla birlikte geliştirdiğim yararlı projelerimin geniş kitleler tarafından  kullanılır olması.  

15.Bireysel mi takım oyunucusu musunuz?

16.Görüşmekte olduğunuz farklı firmalar var mı?/ Hangileri ?

17.Ne zaman başlayabilirsiniz?

18.En zayıf yönünüz nedir?

19.Neden bizimle çalışmak istiyorsun?

20.Neden sizi tercih etmeliyiz?

21.Hobileriniz nelerdir?

22.Maaş beklentiniz nedir?

23.Önceki işinizden neden ayrıldınız?

24.Sizin herhangi bir sorunuz var mı?