İlkönce önemli bulduğum bir iki hatırlatma var bunları iletmek istiyorum;

İnsan Kaynakları profesyonelinin bu cv benim aradığım pozisyona uygun mu değil mi diye devam etme kararını verdiği zamanın sadece 6 sn olduğunu biliyor musunuz,

Bu işe uygunsanız en fazla cv ‘nize ayrılacak zaman ise 30 sn olduğunu,

Şimdi birde işgücü piyasasına bir göz atalım.

İşsiz sayısı 2019 verilerine göre (4 milyon 394 bin)

Yani siz yaklaşık 4 milyon 394 bin iş arayanla birlikte yarışıyorsunuz. Ayrıca işini değiştirmek isteyenler ve bu rakama girmeyen kayıtlı olmayan işsizlerde var tabi.

Bu kadar kişi içerisinde iş bulmanız için ik profesyoneline 6 sn de cazip gelen bir cv hazırlamanınn önemini vurgulamak için bu videoyu hazırladım.  Cv hazırlamanızın ciddiyeti yeterince anlaşılır olduğunu düşünerek etkili cv için gereken adımlara göz atmaya başlayalım.

  • CV’niz anlaşılır olmalı.
  • Yazım hataları yapmayın ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Örneğin nokta ve virgüllerden sonra bir boşluk bırakın, -de, -da ayrımına dikkat edin. Siz CV’nize önem verirseniz bu elinize aldığınız işi nasıl yaptığınıza dair bize ipucu verir ik profesyoneli de sizin cv’nizi incelerken daha dikkate alır.
  • Yeni mezun adayların cv lerinde eğitim ve staj bilgileri önemlidir. Stajda neler yaptığını hangi görevde çalıştığını teknik bir mezuniyeti varsa ayrıntılandırarak anlatmalıdır.
  • Daha çok şey yaptığınıız ispatlamanın yolu  daha uzun cv oluşturmak değildir. CV Maks 3 sayfadan oluşmalıdır. Aksi durumda okuyan kişinin bilgiyi bulması güçleşecek ve kısıtlı zamanında sizin kalabalık CV’nizde harcarken önemli yerlere odaklanmakta zorlanacaktır, hatta sizin vurgulamak istediğiniz bölümler kalabalıkta farkedilmeyecektir.

Bu konuyu ayrıntılı dinlemek isterseniz videodan ulaşabilirsiniz.