Dünyanın dört bir yanındaki işverenler çalışanlarını ofislerine geri getirmeyi denerken, liderler, onlar döndüklerinde iş yerlerinin hem üretken hem de güvenli olmasını sağlamak için çoktaaaaan harekete geçtiler bile.
Ofislere iyi tasarlanmış bir dönüş; bu rollerini yeniden icat etmek ve yetenekler için daha iyi bir deneyim oluşturmak, işbirliğini ve verimliliği geliştirmek, maliyetleri düşürmek ve bir çok adım için kullanabilir. 
Nihayetinde, bu yeniden inşa’nın amacı, insanların işlerinden zevk alabilecekleri, meslektaşlarıyla işbirliği yapabilecekleri ve kuruluşların hedeflerine ulaşabilecekleri güvenli bir ortam sağlamak.

Pandemi, yeni çalışma yöntemlerinin benimsenmesini zorunlu kıldı. Bu süreçte kuruluşlar, çalışanlar için güvenli, üretken ve keyifli işler ve yaşamlar yaratmada işlerini ve ofislerin rolünü yeniden tasarlayarak dönüştürmek durumunda kaldı. Burada söyleyeceğim şeyler sadece şirket sahiplerini değil, yeni mezunları da dahil herkesi ilgilendiriyor. Çünkü bu dönüşüm sürecinde yeni muzunlar da beklentilerini, iş hayatına katılma şekillerini dönüştürmeliler. Bu süreç sizin lehinize işliyor.

COVID-19, benzeri görülmemiş  insani zorluklar getirdi.

Bu süreç, büyük iş trendlerini sıfırlarken, ik liderlerinin iş gücü ve çalışan planlaması, yönetimi, performansı ve deneyim stratejilerini yeniden düşünmesini gerektirdi.

Videoya beklerim...