• Genelde almış olduğum mesajlardan biri insan kaynakları profesyoneli olarak tavsiye içerikli bir video hazırlamam üzerine. Benim bu bölümü seçtiğim zamanlarda bu şekilde ayrıntılı kaynaklar malesef mevcut değildi. Herşeyi deneyimleyerek, yaşayarak yurtdışı kaynaklardan öğrenerek ilerliyordum. Tahmin edersiniz ki; bilgiyi saklamak ve sahiplenmek gibi bir alışkanlık vardı. Herkes sahip olduğu bilgiye sıkıca tutunup onu saklıyordu ki koltuğundan olmasın diye. Bu düşünce yönelimi değişmeliydi. Hayatım boyunca bilginin paylaşılması gerektiği fikrini benimsediğim için hep güncel kalabildim. şuana kadar videolarımdan da anlayacağınız üzere iş dünyası ve özellikle insan kaynakları ile ilgili önceden blogger olarak şimdi bununla birlikte bir de youtuber olarak size yön gösterecek içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
  •  
  • 2)) Kısacası, bu tavsiye isteğinizin sizin için ne önem ifade ettiğini anlayabiliyorum. İnsan kaynakları ve benim özellikle yöneldiğim işveren markası üzerine tavsiyeleri sadece bir video olarak değilde ayrıntılı olarak ilerleyen videolarda da incelemek isterim. Öncelikli olarak insan kaynaklarına bu zamanda yönelecekseniz,  bir ik profesyonelinin sahip olması gereken nitelikleri ayrıntılarıyla inceleyip ilgilendiğim kitapları ve web sitelerini belirtip hangi özelliklerinizi geliştirmeye katkı sağlayacağını anlatmak isterim. Bunları önceden bilmeniz önemli belki de tam size göre bir meslek ve gerçekten çok şey katacağınıza inanıyorsunuz, belki de ilgilenmeyeceksiniz baştan kararınızı vermede yardımcı alacak ayrıntılı bir anlatım arayışındasınız. Tabi bu konuda sizin de fikirlerinizi yazmanız ve katkılar sunmanız emin olun ki beni mutlu edecektir.
  •  
  • 3)) Mesela Bu videoda tanımlayacağımız nitelikler, başarılı bir İnsan Kaynakları Profesyonelinin temel güçlü yönlerini tanımlar. İnsan Kaynaklarının birçok işlevi için öncelikle temel bir ik bilgisine sahip olmalısınız. Devam eden bir gereklilik, ortaya çıkan günlük zorluklarla başa çıkabilmeniz gerektiğidir. Bir çalışana yanlış ücret oranında ödeme yapılması kadar “basit” bir sorunu çözmeniz gerekebilir. Ya da bu mahkeme tarafından yürütülmekte olan herhangi bir soruşturma gibi çok daha zor bir konu olabilir. Sorun ister basit ister daha karmaşık bir konu olsun, iyi bir İnsan Kaynakları uzmanı her tür sorunu sakin ve adil bir şekilde çözebilmelidir.