Hemen konuya giriyorum çünkü bugün iş hayatında en çok önem verdiğim konulardan biri olan etik bir değer üzerinde duracağım. İş hayatında firmaların en önem vermeleri gereken insan kaynakları uygulamalarının ilk adımı işe alımdır. Peki firmalar bu adıma gereken önemi veriyor mu? İşe alım yetkilileri adayları doğru değerlendirebiliyorlar mı? İşe alım uzmanları şirketinizi nasıl tanıtıyor? Mülakat yetkililerinin hali tavrı nasıl? Mülakatı gerçekleştirenlerde mülakatın nasıl olacağına dair bir çizelge mevcut mu? Ve daha birçok sorularla bir geniş bir yapılandırma gereken, şirketin vizyonunu yansıtan ik biriminin etik değerlere sahip olması ve idealist bir insan kaynakları uzmanı olması gerekir ve bu nedenle sormaması gereken sorular  vardır.

Bu videoda işte bu çok önemli bulduğum, sorulmaması gereken sorular üzerinde durmak istiyorum. Ama şöyle ki benim amacım şirket yetkililerine, veya işe alım yetkililerine bu soruları  sormaktan imtina edin demenin yanı sıra görüşmeye gidenlere de bu soruların sorulmasına izin vermeyin demek. Çünkü görüşmeye gittiğinizde siz hizmet veya ürün sunacaksınız karşı taraf iş sunacak. Dolayısıyla karşılıklı eşit bir anlaşma hali bu nedenle her zaman olduğu gibi sizin özgürlük sınırınız karşı tarafın kişisel haklarıyla  sınırlı bu nedenle etik değerlere dikkat etmek gerekir. Kısacası bu videoda önemle belirteceğim soruların sorulabilir hallerine odaklanmanızı, bin bir varyasyonlu kişisel bilgi gizliliğine dayanan ayrıntılı soruları da sormamanızı ve kendinize sordurmamanızı tavsiye ediyorum.

Bu ve bunun gibi iş hayatına ve yaşama dair içerikler ürettiğim kanalımı desteklemek isterseniz kanalıma abone olarak videoyu beğenmeyi unutmazsanız çok sevinirim.

Bir görüşme sırasında bir kişiyi tanımaya çalışırken, doğal olarak ona ne kadar süredir çalıştığını sormak isteyebilirsiniz. Ancak, bu sorunun - ve görünüşte uygun olan diğer pek çok sorunun - işverenlerin sormasının kişisel haklara saygı duyan birçok ülkede yasaklarla belirlenmiş olduğunu biliyor muydunuz? Bizde de kişisel haklar ve özgürlüklere saygıda bulunarak bu yöndeki sorularımızda en azından ayrıntılara kadar sorduğumuz sorularımızdan başlayarak, çeki düzen vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

İş görüşmesinde odağımıza kişisel özelliklerden çok o işi yapmadaki yetkinliği ve yeterliliği alırsak karşı tarafın kişisel özelliklerine odaklanmamış oluruz. Zaten işe girişin resmi olarak gerçekleştiği durumda muhakkak ki istenilen evraklardan gerekli bilgileri edinmemiz mümkün.  

Birçok büyük ülkede iş başvurusunda bulunanlara yaş, ırk, renk, din, cinsiyet, cinsel yönelim, hamilelik, ulusal köken veya engelliliğe göre ayrımcılık yapmak yasa dışıdır. Tüm işe alım yetkilileri de neyi isteyebilecekleri ve isteyemeyeceklerini takip etmekten sorumludur. Mesela Bir çalışanın ne kadar süredir çalıştığını sormak büyük bir yanlıştır, çünkü bir işverene başvuranın yaşını bildirebilir ve bir işverenin işe alma kararını haksız bir şekilde etkileyebilirsiniz. Bu Türkiye’deki işe alım süreci için çok ütopik bir yasak, çünkü herşeyden önce neredeyse yaşa bakılıyor ve hatta buna yönelik yorumların yapılması da cabası...

videoda devamını izleyebilirsinizç